Aktualności

Nowi ludzie – nowa energia.

.

Od lipca jest z nami w Wylęgarni w Gostyniu Marek Maślankowski – już wcześniej zawodowo związany z rynkiem drobiarskim. Marek jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), ukończył Wydział Technologii Żywności. To osoba uśmiechnięta, otwarta, dobrze zorganizowana. W Avi-Bio doradza klientom, koordynuje logistykę i zajmuje się sprzedażą. Marku, witamy na pokładzie.

20151013_120502 (1)

Marek Maślankowski

Natomiast od sierpnia Wylęgarnią w Szamotułach administruje moja młodsza siostra – Karolina Kuciak. Jak wszyscy Antkowiakowie drobiarstwo ma w genach, dziesięć lat temu ukończyła UAM. Wsparciem Karci jest jej mąż – Marcin Kuciak , absolwent Politechniki Poznańskiej, od grudnia 2014 roku stale monitorujący i nadzorujący kwestie technologiczne w Wylęgarni.

aktualności1

Karolina Kuciak

Z nowymi ludźmi, z nową energią pracujemy, aby sprostać wymaganiom naszych klientów.

Aaktualności

Kolejna wizyta Rona Meijerhofa
23 września po raz trzeci wylęgarnię w Szamotułach odwiedził Ron Mejierhof – specjalista w dziedzinie inkubacji i hodowli drobiu – wraz z przedstawicielem firmy Cobb – Ireneuszem Rosadą.
Ron już blisko od roku wspiera Avi-Bio. Tym razem zaprezentowaliśmy zebrany przez nas materiał badawczy, podzieliliśmy się naszymi refleksjami, ale przede wszystkim mogliśmy pokazać realne efekty naszej pracy – goście oceniali pisklęta podczas wylęgu.
Dzięki wprowadzeniu w życie zaproponowanych przez Rona rozwiązań w zakresie wentylacji i profilu temperatury, znaczącą poprawiła się jakość piskląt produkowanych w Szamotułach – co z zadowoleniem zauważył nasz holenderski gość.
Jesteśmy dumni, ale nie spoczywamy na laurach. Z uwagą wysłuchaliśmy jego rad dotyczących wyrównania temperatur w komorach lęgowych. Wprowadzamy je w życie i czekamy na efekty.
Naszym celem jest produkcja piskląt tylko najwyższej jakości, dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie światowej klasy specjalistów.

Ron Meijerhof z wizytą w Szamotułach

A1

.
Holenderski naukowiec i praktyk w dziedzinie hodowli i inkubacji odwiedził wylęgarnię w Szamotułach. Razem z Ireneuszem Rosadą, przedstawicielem firmy Cobb w Polsce udzielali praktycznych porad na temat unikania stresu cieplnego w całym cyklu inkubacji piskląt.

.

To już druga wizyta dr-a Meijerhofa w szamotulskim zakładzie. Podczas swojej ostatniej wizyty w grudniu 2014 zapowiedział on, że przyjedzie skontrolować efekty zmian jakie zalecił. W pierwszym etapie wizyty załoga AVI-BIO Szamotuły opisała implementację zaleceń. Następnie wizyta przeniosła się do hali komór lęgowych, gdzie Ron dokonywał pomiarów temperatury zarodków za pomocą urządzenia Braun thermoscan. Wskazał drobne korekty w wentylacji w ostatnich dniach oraz profilu temperatury między 8 a 14 dniem inkubacji. Później dr Meijerhof dokonał oceny piskląt znajdujących się klujnikach na 9 godzin przed wylęgiem oraz pomiaru ich temperatury. Widząc pisklęta, był zadowolony z efektów zmian, jakie zaproponował podczas grudniowej wizyty.

.

Dr Ron Meijerhof jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Wageningen, doktoryzował się w Het Van Hall Instituut. Później pracował dla firm hodowlanych Hubbard oraz Hybro. Współpracował z firmą HachBrood. Obecnie jest niezależnym doradcą w sprawach hodowlanych i wylęgowych. Doradza firmą na starym kontynencie oraz za oceanem.

Współpraca z DE HEUS

Adeheus

.
Mija rok odkąd lider na polskim rynku paszowym, firma De Heus, zaprosił do współpracy wylęgarnie AVI-BIO. Współpraca polega na dostarczaniu jednodniowych brojlerów dla fermy testowej należącej do producenta pasz.

.

Dostarczany przez nasze wylęgarnie materiał musi być najwyższej jakości, tak aby De Heus mógł dokonywać zmian, testów i optymalizacji własnych produktów. Przebieg oraz wyniki testów są analizowane i oceniane przez holenderskich specjalistów. Jesteśmy dumni, że produkowane przez nas pisklęta znajdują uznanie w oczach czołowej firmy paszowej w Europie.

Certyfikat IKB

.

A3

Spełnienie wielu wymagań w zakresie dobrostanu zwierząt, higieny i bioasekuracji procesu produkcji oraz wprowadzenie nowych procedur obiegu dokumentów, pozytywny wynik audytu przeprowadzonego przez holenderską firmę Verin zaowocowało przyznaniem AVI-BIO certyfikatu IKB. Dokument ten został również przyznany dla własnej fermy reprodukcyjnej Sena N&N w Mszczyczynie oraz dla zewnętrznych dostawców jaj wylęgowych. Certyfikat IKB potwierdza spełnianie wysokich wymagań w zakresie produkcji jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych. To z kolei znajduje uznanie wśród hodowców brojlerów, którzy współpracują z ubojniami mającymi międzynarodowe kontrakty handlowe. Jak dotąd tylko kilka wylęgarni w Polsce posiada certyfikat IKB.

.

DO POBRANIA – CERTYFIKAT ZWD AVI-BIO

Nowa wylęgarnia AVI-BIO

.
Z przyjemnością informuję, że od dnia 3 lipca 2014 roku posiada drugą wylęgarnię. Nowa lokalizacja mieści się w Szamotułach przy ulicy Rzecznej 1. Zakład ten powstał w końcu lat 90 tych a jego pierwszym właścicielem była holenderska firma paszowa Cehave, obecnie Agrifim.

.

Wylęgarnia wyposażona jest w jednonakładowe komory lęgowe S576 oraz klujniki H192 belgijskiej firmy Petersime. Cały proces technologiczny, począwszy od przyjmowania jaj do wylęgu, poprzez świetlenie i przekład aż do liczenia i selekcji piskląt jest w pełni zautomatyzowany. W celu zapewnienia optymalnych warunków dla rozwoju zarodków wylęgarnia wyposażona jest w urządzenia kontroli klimatu, czyli chłodzenia i wymiany powietrza oraz chłodzenia wody. Natomiast do przewozu piskląt z tej wylęgarni wykorzystywana jest samochód ciężarowy Scania R 380 ze specjalistyczną zabudową do przewozu piskląt.

.

Rosnące grono hodowców zadowolonych ze współpracy z AVI-BIO zachęciło nas do zainwestowania w wylęgarnię w Szamotułach.

.

Obecnie grupa AVI-BIO składa się z fermy reprodukcyjnej w miejscowości Mszczyczyn oraz zakładów wylęgu drobiu w Gostyniu i w Szamotułach.

.

ZOBACZ ZAKŁAD WYLĘGU DROBIU W SZAMOTUŁACH

Bruno Antkowiak – jest z nami od 6. listopada 2013 roku

.

Ar1

.

6 listopada o godzinie 14.13 w szpitalu w Lesznie, moja dzielna żona urodziła naszego syna – Bruna. Jest wysoki, bo ma 57 cm, co mam nadzieję przyda się w jego późniejszej karierze siatkarskiej. Ważył 3240 g, tak więc balans między wagą a wzrostem został zachowany. Na razie Bruno i jego mama czują się świetnie. Tata również. Tą drogą dziękuje za płynące z całego kraju szczere gratulacje.

NOWY DAF XF

daf1 daf2

W minionym roku jeszcze większa liczba hodowców obdarzyła nas zaufaniem. Chcąc sprostać najwyższym wymaganiom stawianym nam przez kontrahentów, wylęgarnia AVI BIO poszerzyła swoją flotę o kolejną jednostkę transportową. Od połowy listopada polskie drogi przemierza Daf Xf 95.380 ze specjalistyczną zabudową firmy Heering.

Samochód ten pozwala w komfortowych warunkach dostarczyć ponad 90000 szt. piskląt.
Holenderska firma Heering, to światowy lider w produkcji specjalistycznych zabudów do przewozu piskląt.

Ponad rok temu ukazał się ostatni wpis na moim blogu. Niestety. Nie oznacza to, że przez ten czas nie działo się godnego uwagi. Przeciwnie, wydarzyło się wiele ciekawych zdarzeń, których nie miałem czasu opisać i opublikować. W minionym roku zaangażowałem się w działalność Wielkopolskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, którego mam zaszczyt być wiceprezesem. W ramach tej działalności uczestniczyłem w pracach Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Wysiłki moje koncentrowały się wokół rozwoju i udoskonalenia oferowanych piskląt. Ten rok, o czym piszę z dumą, zaowocował również w rozwój mojej rodziny, o czym szerzej w następnym wpisie

16. listopada 2012

.

Atier1

.

Największe targi rolnicze w Europie zakończyły się w piątek 16 listopada. Eurotier, impreza odbywająca się cyklicznie przyciąga wystawców z całego świata. Odwiedzający przyjeżdżają również z najdalszych zakątków globu. Impreza ta daje możliwość spotkania się twarzą w twarz z przedstawicielami światowych koncernów i rozmowy o tym jakie mają plany na przyszłość, jak będą udoskonalane ich produkty. W pawilonie nr 8 zgromadzono wystawców z branży drobiarskiej. Nie zabrakło tam czołowych firm hodowlanych ROSS, COBB oraz HUBBARD. Obecni byli producenci sprzętu drobiarskiego m. in: Big Dutchman i VDL. Swoją ofertę przedstawiały również koncerny produkujące sprzęt do wylęgu drobiu: Petersime, Pas Reform Chick Master oraz Jamesway. Nie zabrakło firm Ravenhorst i Heering, czyli producentów specjalistycznych zabudów do przewozu piskląt. Charakter targów sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów handlowych. Dzięki nim można poznać najnowsze trendy w rozwoju rynku.

.

tier2 tier3

14. listopada 2012 r
Mistrzowski wynik

.

Ajurek

Jerzy Korytowski, producent brojlerów współpracujący z AVI BIO osiągnął świetny wynik hodowlany w cyklu produkcyjnym zakończonym w październiku. W ciągu czterdziestodniowego cyklu produkcyjnego średnia waga sprzedawanych ptaków wyniosła 2,67 kg. Przewartościowanie paszy ukształtowało się na poziomie 1,7 kg paszy na kilogram przyrostu. Rzut zamknął się upadkami 1,6 %. Powyższe parametry dają wynik 386 punkty według Europejskiego Współczynnika Wydajności (EWW). Warto podkreślić, że osiągnięty wynik przez Jerzego Korytowskiego nie jest niczym wyjątkowym. Od początku współpracy z AVI BIO osiąga on zbliżone rezultaty. Pisklęta ROSS 308 z wylęgarni AVIBIO zostały dostarczone na fermę 20 września 2012 roku. Panu Jerzemu załoga AVI BIO składa serdeczne gratulacje. Czekamy na pobicie tego osiągnięcia.

22. października 2012
Ulepszone klujniki

.

jartom1 jartom2

Firma Jartom wyłączny dostawca sprzętu do wylęgarni AVI BIO w dniu dzisiejszym rozpoczęła proces udoskonalania komór klujnikowych zamontowanych w listopadzie 2010 roku. Operacja polegająca na wymianie pulsatorów i ich napędów, ma na celu jeszcze doskonalszą synchronizację procesu klucia. Nowy kształt śmigieł oraz nowe silniki o mocy 2,2 kW mają doprowadzić do sytuacji, w której obieg i wymiana powietrza we wnętrzu komory klujnikowej będzie jeszcze bardziej perfekcyjna. Tym samym temperatura, wilgotność i poziom CO2 w każdym miejscu klujnka będzie dokładnie taka sama. Dzięki temu rozwój zarodków i ich tempo klucia będzie jednakowe dla każdej sztuki w komorze. Idealna synchronizacja procesu spowoduje wyższy poziom wyrównania stad brojlerów w całym cyklu produkcyjnym oraz obniżenie zużycia paszy na kilogram przyrostu. Jeśli testy potwierdzą zakładane efekty, AVIBIO zdecyduje o udoskonaleniu wszystkich maszyn.

Ajartom3

11. października 2012
Zdzisław Serafin Nagrodzony

.

Zdzisław Serafin, kluczowy dostawca jaj wylęgowych do firmy AVI-BIO otrzymał nagrodę za najlepsze wyniki produkcyjne w hodowli kur mięsnych COBB 500 w Polsce w minionym roku. Nagrodę, podczas sympozjum firmy COBB wręczyli Aldona van Krevel oraz Ireneusz Rosada. Nagroda dla Zdzisława Serafina, to uhonorowanie jego pracy hodowlanej, a także docenienie jego odwagi i wizji w nieustannym rozwoju swojej firmy. Obecnie hodowca prowadzi dwie fermy reprodukcyjne w powiatach ostrowskim i ostrzeszowskim oraz odchowalnie materiału rodzicielskiego. Jego łączna produkcja jaj wylęgowych stanowi prawie 2% krajowej produkcji. Warto dodać, że bardzo dobre parametry hodowlane fermy reprodukcyjnej przekładają się również, na wyśmienite osiągnięcia w produkcji brojlerów, czego dowodzą rezultaty stad brojlerów z naszej firmy. Jestem dumny, że firma AVI-BIO współpracuje z najlepszym hodowcą w Polsce.

.

10. października 2012
Sympozjum COBB-a

.

sympozjum

Ponad 200 uczestników przybyło na zorganizowane w hotelu Havet w Dźwirzynie sympozjum zorganizowane przez firmę Cobb Germany. Szkolenie dotyczyło aktualnych problemów rynkowych w produkcji drobiarskiej. Ważnym zagadnieniem seminarium było nowe spojrzenie na produkcję drobiarską począwszy od prowadzenia stad rodzicielskich, przez postępowanie z jajami wylęgowymi i ich inkubację aż do tuczu stad brojlerów. Wykłady prowadzili specjaliści z Niemiec, Anglii, Holandii i Polski. Firma Cobb jest producentem dobrego materiału rodzicielskiego. Serwis zootechniczny stoi na wysokim poziomie, natomiast w organizacji imprez nie mają sobie równych. My czyli Avi- Bio Agnieszka i Marcin Antkowiak dziękujemy współuczestnikom za wspólną zabawę, a organizatorom czyli Aldonie, Ireneuszowi, Piotrowi i Tomkowi gratulujemy inwencji twórczej.

10. lutego 2012
Wysoko zawieszona poprzeczka

.
Tylko 1% upadków w ciągu całego 44 – dniowego cyklu produkcyjnego, odnotował hodowca Mariusz Igielski, w stadzie sprzedanym w drugiej połowie stycznia 2012 roku . Pisklęta ROSS 308 z wylęgarni AVI-BIO wstawione zostały 9 grudnia 2011 roku i przez cały okres tuczu odznaczały się bardzo dobrymi parametrami wagowymi i zdrowotnymi. Mimo, że sprzedaż ptaków do ubojni przypadła, na gwałtowny spadek ceny żywca, pozostaje jednak satysfakcja z dobrze wykonanej pracy przez hodowcę i przez dostawcę piskląt. Rewelacyjna zdrowotność stada sprawia, że dla AVI-BIO została bardzo wysoko zawieszona poprzeczka. Zdaję sobie sprawę, że trudno będzie choćby wyrównać rekord. Mogę jednak zapewnić, że cała załoga AVI-BIO wraz z obsługą weterynaryjną dołoży wszelkich starań, aby najwyższe wyniki produkcyjne stały się normą.